172nd Commencement Excerises

Two hundred sixty-eight seniors graduated on Saturday, June 3, 2017. The mass and ceremony took place at The Cathedral of Mary our Queen. 

THE CALVERT HALL ALUMNI GOLD MEDALS  FOR HIGHEST HONORS, in recognition of outstanding achievement in maintaining positions on the  Honor Roll  for four years, are  awarded to

MATTHEW BASLER
GRADY BECK  III
JAMES BEYER, JR.
EAMON BLACK
SPENCER BLAIR
SEAN BOHON
JOSEPH BUGLIOSI
JACK CANNON
CHRISTOPHER CARROLL
COLIN CILLO
JOSHUA CLAURE
BENJAMIN COUGHLIN
MAXWELL CRAMER
JOHN CURRY
EMLYN  DAVIES
JOSHUÁ DAVIS
RYAN DOBSON
RYAN DOUGLAS
TIMOTHY DRAGONETTE
JAMES ELLIS, JR.
JAMES ELMORE
JOHN ENDRES
PALMER FABIAN
ANDREW FICK
CHRISTOPHER GLOVER
LUCAGIANNI GRECO
PATRICK HALEY
MATTHEW HENTSCHEL
JOHN ILER
WILLIAM JEFFREYS
CONNOR KEMPSKE
CHASE KLEMKOWSKI
JOHNATHAN KOHLES
JEFFREY KORDENBROCK, JR.
LEO LAVEZZA
AIDAN LEYEN
YUTAO MA
BRIAN MACHOVEC
BRENNAN MAHER
ANTHONY MAMAKOS
RYAN MANNING
VINCENT MARIA
COLE MARTIN
DECLAN MCCARTHY
RORY MCCULLOUGH
ALEXANDER MCGINNITY
CHRISTOPHER MILLER
THOMAS MURRAY, JR.
RORY OATES
RYAN O'CONNOR
KEVIN OLKOWSKI
COLIN O'MARA
JOSEPH PAOLUCCI
ZACHARY PAPA
MICHAEL POLING
JOHN PURCELL
JOSHUA QUINN
MARC RODRIGUEZ
ANTHONY ROWE
DONOVAN SACHS
MATTHEW SALVO
NOAH SANTOS
JOSEPH SHAPIRO
EVAN SIGLER
PERRY SILL
ROBERT SPRATT
DEVON STROZYK
CARTER TAYLOR
CLYDE TUBAL
BERTRAM WATSON, JR.
AUSTIN WILSON
 
In recognition of their attaining an academic average which places them in the  top five percent of their class, STATE  OF MARYLAND  MERIT SCHOLASTIC AWARDS are  presented to

GRADY BECK III
EMLYN DAVIES
TIMOTHY DRAGONETTE
JAMES ELMORE
JOHN ENDRES
PALMER FABIAN
LUCAGIANNI GRECO
CONNOR KEMPSKE
ANTHONY MAMAKOS
COLE MARTIN
CHRISTOPHER MILLER
RORY OATES
RYAN  O'CONNOR
COLIN O'MARA
JOSEPH SHAPIRO
ROBERT SPRATT
DEVON STROZYK
CLYDE TUBAL
 
In recognition of being selected as a NATIONAL MERIT SCHOLARSHIP PROGRAM FINALIST, a GOLD MEDAL is presented to
EMLYN  DAVIES
CHRISTOPHER MILLER
JOHN  PURCELL
 
In  recognition of  being selected  as NATIONAL MERIT SCHOLARSHIP  PROGRAM COMMENDED SCHOLARS, GOLD MEDALS  are  presented to

GRADY BECK III
JAKE  CASSELL
TIMOTHY DRAGONETTE
JOHN  ENDRES
PALMER FABIAN
COLIN  O'MARA
DONOVAN  SACHS
MATTHEW SCHAAB

THE ARCHBISHOP SAMUEL ECCLESTON AND BROTHER FRANCIS McMULLEN GOLD MEDAL, for outstanding achievement in Religious Studies, is awarded to
CLYDE TUBAL

THE BROTHER FELICIAN PATRICK  GOLD MEDAL, for outstanding achievement in Advanced Placement English, is awarded to
RORY OATES

THE BERNARD J. FLYNN,  ESQUIRE GOLD MEDAL, for outstanding achievement in English Literature, is awarded to
JOHN  ILER

THE BROTHER GALDUS PAUL GOLD MEDAL, for outstanding achievement in Advanced Placement Social Studies, is awarded to
CHRISTOPHER MILLER
 
THE JAMES CARDINAL GIBBONS GOLD MEDAL, for outstanding achievement in Social Studies, is awarded to
CHRISTOPHER MORICONI

THE BROTHER EPHREM FABER GOLD MEDAL, for outstanding achievement in Advanced Mathematics, is awarded to
CHRISTOPHER MILLER

THE BROTHER EDELWALD ALBAN GOLD MEDAL, for outstanding achievement in
Mathematics, is awarded to
JAKE CASSELL
 
THE BROTHER DACIAN  PAUL  GOLD  MEDAL,  for  outstanding achievement in Advanced Placement Computer Science, is awarded to
JOSEPH SLOVICK  IV
 
THE BROTHER GEORGE  CORNELIUS GOLD MEDAL, for outstanding achievement in Advanced Placement Science, is awarded to
TIMOTHY DRAGONETTE
 
THE BROTHER POTAMIAN GOLD MEDAL,  for outstanding achievement in Physics, is awarded to
YUTAO MA
 
THE BROTHER FRANCIS REGIS  GOLD MEDAL,  for  outstanding achievement in Latin, is awarded to
LUCAGIANNI GRECO
 
THE REVEREND HENRY BRIANCEAU, S.S.  GOLD  MEDAL,  for outstanding achievement in French, is awarded to
SAMUEL  SWAUGER
 
THE  BROTHER DONATUS MARK GOLD MEDAL,  for  outstanding achievement in Spanish, is awarded to
CHRISTOPHER MILLER
 
THE CALVERT HALL PARENTS' CLUB  GOLD MEDAL,  for  outstanding achievement in German, is awarded to
KYLE CROSS
 
THE BROTHER GREGORY OF MARY GOLD MEDAL,  for  outstanding achievement in Music, is awarded to
RYAN O’CONNOR
 
THE BROTHER FIDELIAN CLEMENT GOLD MEDAL,  for  outstanding achievement in Art, is awarded to
ALEKSEI YAP
 
THE BROTHER EDWIN ANSELM GOLD MEDAL,  for outstanding achievement in Business, is awarded to
LEO LAVEZZA
 
THE SAINT BROTHER MIGUEL GOLD MEDAL,  for the LaSalle student who best exemplifies the  qualities of perseverance, integrity, and personal growth, is awarded to
CHRISTOPHER CARSON
 
THE BROTHER THOMAS MILLER MEMORIAL PLAQUE, for general excellence in scholarship, is awarded to
CHRISTOPHER MILLER
 
THE CALVERT HALL HONOR  CUP,  inscribed with the  name of the  2017 graduate achieving THE  HIGHEST WEIGHTED AVERAGE  FOR  FOUR  YEARS,  is awarded to
TIMOTHY  DRAGONETTE
 
THE BROTHER  DACIAN JOHN  GOLD MEDAL, for the  senior athlete who maintains the  highest scholastic average, is awarded to
TIMOTHY DRAGONETTE
 
THE SAINT JOHN BAPTIST  DE LASALLE  GOLD MEDAL, to the  Class Valedictorian, is awarded to
RORY OATES
 
THE BROTHER FLORUS CELESTINE GOLD MEDAL, to the  Class Salutatorian, is awarded to
BRENDAN HALE
 
THE ARCHBISHOP JOHN CARROLL GOLD MEDAL, for outstanding service to the Cardinal and Gold, the  school yearbook, is awarded to
LEO LAVEZZA
 
THE BROTHER  FELIX RYAN GOLD MEDAL, for outstanding service to The Hall, the  school newspaper, is awarded to
JOHN  PURCELL
 
THE BROTHER  EUGENE  GRAHAM GOLD MEDAL, for outstanding service to Calvert Hall theatre, is awarded to
BRENDAN HALE
 
THE BROTHER GABRIEL CECILIAN GOLD MEDAL, for outstanding service in choral music, is awarded to
JOHN ENDRES
 
THE FELICE  IULA GOLD MEDAL, for distinguished and devoted service in the school band, is awarded to
AUSTIN WILSON
 
THE BROTHER AZARIAS GOLD MEDAL, for outstanding service to Campus Ministry and  the community, is awarded to
JACOB  COMMODARI
 
THE BROTHER  GERALD MALSEED GOLD MEDAL, for outstanding service  in robotics, is awarded to
CASEY BORROR
 
THE CHRISTIAN BROTHERS DISTRICT OF EASTERN NORTH AMERICA GOLD MEDAL, for outstanding achievement in CHC TV, technology, and  media, is awarded to
JUSTIN SIMPSON
 
THE BROTHER RENE STERNER GOLD MEDAL, for outstanding service in speech activities, is awarded to
MALCOLM FERGUSON
 
THE HONORABLE THEODORE  R. MCKELDIN  GOLD MEDAL, for outstanding service to the student council, is awarded to
SPENCER BLAIR
 
THE CHARLES  WICKS MEMORIAL PLAQUE, presented by the  Charles Wicks Family, to the senior displaying the  most enthusiasm and  spirit in school activities, is awarded to
JACOB  COMMODARI
 
THE MARYLAND STATE COUNCIL  KNIGHTS  OF COLUMBUS  CITIZENSHIP AWARD, in honor of Steven A. Vitrano, for outstanding scholarship, leadership, character, and  citizenship, is awarded to
TIMOTHY DRAGONETTE
 
THE BRAD MEAGER AWARD is presented to the  graduating senior who  has  made a special contribution to the  achievement of the  ideals, goals, and  spirit of Calvert Hall College.
SPENCER BLAIR


Back